تبلیغات
English Learning

English Learning
The Best English Weblog 
نویسندگان
بریم سراغ مبحث آخر اسامی. بالاخره این اسامی داره تمام می شه. امروز همانطور که از عنوان متن پیدا است می خواهیم در مورد Nominal that clause صحبت کنیم. Nominal  که می شه اسمی. اما clause یعنی چی؟ جناب آقای دکتر حق شناس در دیکشنری هزاره clause  را اینگونه معنا کرده اند: جمله. البته نه هر جمله ای. اول از همه من یه تعریفی از این  clause می کنم. Clause  دستهای / گروهی از کلمات است که شامل یک فاعل و یک فعل است که این فعل با فاعل مطابقت داره و زمان را هم نشان می ده. این دسته / گروه کلمات می تونه جمله باشه می تونه جمله نباشه. به این دو تا مثال نگاه کنید:  

1.      I can't cook very well but I make quite good omelets.

تو این جمله اول زیر دوتا گروه خط کشیدم. هر دوتا شون هم clause هستند. حال چه نوع clause ؟ اصلی یا همان مستقل. به انگلیسی می شه main/independent clauses. یعنی چی هر دوتا شون اصلی اند؟ یعنی اینکه هر دو تا دارای درجه اهمیت یکسانی هستند و هر کدام به تنهایی می تونه بکار بره. این تیکه خیلی مهمه: هر کدام به تنهایی می تونه به کار بره. خوب اون BUT اون وسط چیکاره است؟ اون یه conjunction است یا یه حرف ربط که دوتا چیز را به هم ربط می ده دو تا جمله دوتا clause و ... .

تو پاراگراف قبلی عرض کردم که دو تا جمله است. جمله دوم را هم لطف کنید نگاه کنید.

2.     I'll get you some stamps    if I go to town.

این جمله هم مثله جمله قبلی دارای دو تا گروه هست که زیرش خط کشیدم. اما حرف ربطی وجود نداره. تفاوت این دوتا جمله در این است که تو این جمله دوم 'if I go to town'   دیگه یه گروه مستقل معنا دار نیست، به تنهایی معنایی نداره. و در نتیجه این گروه یه جمله پیرو یا وابسته است که انگلیسی ها بهش می گن: subordinate/dependent clause


این همه گفتیم که بریم برسیم به nominal that clause . همانطور که از اسمش پیدا است این یه جمله ای ایست که با that  شروع می شه و نقش اسم را هم بازی می کنه. می دونیم که تو جمله حداقلش یه فاعل داریم و یه فعل. این جناب فاعل می تونه چیزهای مختلفی باشه. امروز می گیم که این فاعل یه جمله ای است که جای فاعل می شینه و نقش اون بازی می کنه.

That vitamin C prevents colds   is    well known.

اوت بخش اول جمله که زیرش خط کشیدم کلا یه جمله اسمی است که با that شروه شده. (چرا گفتم جمله اسمی؟ چون نقش فاعل را تو جمله بازی می کنه). فعل جمله چیه؟ is . همانطور که می بینید خود تیکه اول هم یه فاعل داره (vitamin c) و هم یه فعل (prevents) و هم یه مفعول (cold) با این وجود خودش تو این جمله اومده و نقش فاعل را بازی می کنه. در ادامه مطلب به یه مثال دیگه توجه کنید و ان شاءالله تو مطلب بعدی چند تا سوال از این نوع قرار میدم.


طبقه بندی: گرامر، 
[ شنبه 28 آذر 1388 ] [ 01:19 ق.ظ ] [ Minoo S ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب